Міністерство освіти і науки України в рамках погодженого плану співпраці між Представництвом ЮНІСЕФ в Україні та Урядом України в партнерстві з Першою леді України, Міністерством охорони здоров’я України реалізує широкий спектр заходів для популяризації шкільної реформи харчування та здорової харчової поведінки серед дітей шкільного віку та їхніх батьків / опікунів.

У межах цієї інформаційної кампанії для підвищення обізнаності дорослих і дітей щодо впровадження здорових харчових звичок розроблені такі креативні матеріали про важливість правильного харчування «Головне – що всередині» (2 відеоролики, 3 сюжети бордів / сітілайтів).

Відеоролики:

- «Харчуйся тим – що робить тебе винахідливим» (35 секунд).

- «Харчуйся тим – що робить тебе уважним» (35 секунд).

Сюжети бордів / сітілайтів:

- «Харчуйся тим – що робить тебе винахідливим».

- «Харчуйся тим – що робить тебе уважним».

- «Харчуйся тим – що робить тебе переможцем».

Указані інформаційні матеріали доступні за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/1Yrp4VgyMoSdOH7yAKtrVUS1IEHD69DKy

Представництво ЮНІСЕФ в Україні. Для отримання надрукованих сюжетів зовнішньої реклами просимо до 04.12.2023 заповнити таблицю за посиланням, витрати на послуги доставки також оплачуються Представництвом ЮНІСЕФ в Україні - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Bu-q49DGI0XjrMDJhQU3ommWLSVzlNpt/edit#gid=1873102076

Сюжети зовнішньої реклами знаходяться за посиланнями: борди -

https://drive.google.com/drive/folders/1nnPGxcHqHaxxtWcSwgTT99OC2gW1UePx

сітілайти - https://drive.google.com/drive/folders/1z-bxabI2vy4T81aNJ2yalaVIQw95kPEi

Контактна особа Представництво ЮНІСЕФ в Україні Оксана Пейчева, фахівчиня з соціальних і поведінкових змін, тел.: +38(050)448-44-39.

Download
10_7578.pdf
Adobe Acrobat Document 123.0 KB
Download
10_7578_1.pdf
Adobe Acrobat Document 224.1 KB

 

                                                                          Шановні батьки!

На виконання вимог законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», від 19.06.2002 №856 «Про організацію харчування окремих категорій у загальноосвітніх навчальних закладах», від 02.02.2011 №116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення додатком на додану вартість», наказів Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України 01.06.2005 № 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», від 15.08.2006 №620/563 «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах», керуючись розпорядженнями керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 25.08.2020 №48 «Про організацію гарячого харчування в закладах загальної середньої освіти», від 25.08.2020 №49 «Про встановлення вартості харчування учнів у закладах загальної середньої освіти міста Сєвєродонецька та учнів й вихованців позашкільних закладів у літній період», від 16.10.2020 №631 «Про забезпечення безоплатним харчуванням дітей із числа внутрішньо переміщених осіб», від 17.12.2020 №1230 «Про забезпечення безоплатним харчуванням дітей із сімей, які постраждали внаслідок пожеж», від 17.12.2020 №1231 «Про забезпечення безоплатним харчуванням дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», протоколом засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 20.10.2020 №7,  згідно наказу відділу освіти від 30.12.2020 р. № 399 «Про організацію гарячого харчування учнів школи у ІІ семестрі 2020-2021 н.р.» з метою забезпечення гарячим харчуванням учнів та виконання соціального супроводу родин, пільгових категорійв школі, організовано безкоштовне харчування за кошти місцевих бюджетів для учнів:

                                       

·         - 1 – 4 класів;

·        - дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;

·        - дітей з малозабезпечених сімей;

·        - дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах у школі;

·        - дітей із числа внутрішньо переміщених осіб;,

  дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».                                                            


     Відповідно до рішення №422 від 08. 07. 2020 року «Про безоплатну передачу майна з балансу комунального підприємства «Комбінат шкільного харчування» Сєвєродонецької міської ради на баланс СЗШ № 8, що підпорядковується відділу освіти ВЦА» було прийнято безоплатно на баланс школи майно, яке обліковується централізованою бухгалтерією відділу освіти з метою  організації харчування учнів школи та ефективного використання майна.

   Питання організації харчування дітей у школі залишається одним із найбільш актуальних. На активну діяльність дітей впливає саме правильна організація та додержання режиму харчування.

    На педраді  було розглянуто питання щодо організації харчування учнів, особливу увагу зосереджено на проблемі якості надання послуг з організації гарячого харчування.

Завдяки спільним діям ВЦА міста Сєвєродонецьк Луганської області, відділу освіти ВЦА, та батьківських комітетів школи стан організації харчування школярів якісно змінюється, покращилося матеріально-технічне забезпечення виробничих процесів, естетичний вигляд їдальні. Вперше з моменту відкриття школи повністю оновлено обладнання шкільної їдальні.

  Придбано: холодильне, електроплити, чайники,тістоміс, бойлери, пральна машина, м’ясорубка, марміти, столи для переробки продуктів, мийки для посуду, шафи для зберігання посуду, закуплено кухонний посуд: кастрюлі, тарілки, ложки, виделки, миючі та дезінфікуючі засоби.


      Перед входом в шкільну їдальню встановлені рукомийники з милом та паперовими рушниками.

   Продукти харчування та продовольча сировина надходять до школи разом із супровідними документами, які свідчать про їх якість. Продукти, як правило, завозяться на паспортизованому автотранспорті.

   На належному рівні ведеться нормативно-технологічна та нормативно-технічна документація в школі.

      Сьогодні в 16 класах школи обслуговується 407 учнів (100%).

    Якість харчування учнів у школі значно зросла, покращились показники  охоплення харчуванням дітей. Станом на 31 грудня 2020 року кількість дітей, охоплених гарячим харчуванням у школі, становить 294 (72%), учнів 1-4 – класів -197,учнів 5 – 10 класів – 97, з них  дітей пільгових категорій– 33учні.

  Дотримання норм харчування здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень. Учні 1-4 класів та учні пільгових категорій отримують безкоштовне гаряче харчування за кошти місцевих бюджетів.

  Згідно із списками, поданими медичними працівниками, організовано дієтичне харчування для учнів 1-10 класів (облік харчування ведеться у спеціальному журналі «Журнал контролю за харчуванням дітей, яким необхідне дієтичне харчування»).

Вартість одноразового гарячого харчування  учнів 1-4 класів в 2020-2021 н.р. становить 17-40 грн., вартість обідів для учнів 5-10кл. та вихованців ГПД– 17,40 грн.

      Вихованці груп продовженого дня охоплені дворазовим харчуванням (сніданок і обід).      Вартість сніданку та обіду становить 17-40 грн. (бюджетні кошти) та за кошти батьків.

   Примірне  меню для всіх дітей школи складено з дотриманням умов і термінами зберігання сировини.   

    У меню школяра обов'язково входять продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи.

     Харчування школяра має бути збалансованим. 

     Укладено угоди з постачальниками на закупівлю всіх продуктів харчування. 

     В  школі створена комісія громадського контролю з організації харчування.

     Пріоритетними напрямами роботи в організації харчування в школі залишаються:

1.Проведення постійного, систематичного контролю за організацією харчування дітей у школі.

2.Виконання норм харчування, забезпечення раціонального режиму харчування (збалансованість раціону) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних закладах».

3.Під час проведення тендерів пріоритетність у виконанні робіт, пов’язаних з організацією специфічного харчування, слід віддаватипідприємствам місцевої харчової промисловості, що дасть змогу швидше і своєчасно доставляти продукти до харчоблоку.

   Якість харчування школярів, матеріально-технічне забезпечення виробничих процесів, організація роботи з питань раціонального харчування є на постійному контролі адміністрації школи, відділу освіти та Дерзпродслужби міста.


Здорове харчування для школяра

 

Правильне дитяче харчування ґрунтується на принципах здорового, збалансованого раціону, адже, по-перше, дитячий організм росте і розвивається, а по-друге, діяльність дитини пов'язана зі значною розумовою активністю, а ці процеси є дуже енергозатратними і вимагають насиченого і якісного раціону. Правильне харчування для школярів також має включати групи продуктів, багатих вітамінами, мінералами і мікроелементами, щоб насичувати молодий організм усім необхідним для розвитку як фізичного так ірозумового.

Правильне харчування школярів має здійснюватися 4-5 разів на день, при цьому дієтологи рекомендують включати в раціон дітей гарячі страви на сніданок, обід і вечерю. Найкраще зробити злаковий сніданок каша з м'ясом або рибою), різноманітний обід – суп і друге блюдо, легка вечеря, наприклад, овочеве рагу, фаршировані кабачки або перець, омлет з овочевим гарніром. Правильне харчування школяра також включає різні перекуси – полуденки і другі сніданки, під час яких дітям краще всього давати солодке в помірних кількостях, фрукти, ягоди або горіхи. 

У підлітковому віці в організмі дітей відбуваються серйозні зміни, які є фундаментом розвитку, дорослішання людини. Тому правильне харчування для підлітків має бути насиченим і збалансованим і забезпечувати природні потреби в білках, вуглеводах, жирах, а також корисних мікроелементах і вітамінах.

До складання  повноцінного раціону школяра потрібно глибокий підхід з урахуванням специфіки дитячого організму. Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності. Маленька людина, що залучається до знань, не тільки виконує важку працю, але одночасно і росте, розвивається, і для всього цього вона повинна отримувати повноцінне харчування. Напружена розумова діяльність, незвична для першокласників, пов'язана зі значними витратами енергії.

    Для зростаючого організму обов'язкові молоко, сир, кисломолочні продукти - джерела кальцію і білка. Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибулю, моркву, бобові, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше одного-півтора літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.

    Батьки покладають великі надії на правильний сніданок - адже вони особисто контролюють цей процес і можуть бути абсолютно впевнені, що хоча б раз на день дитина поїла як слід. Однак не всі знають, який сніданок найбільш цінний для школяра.

Крім солодкого чаю, варення і кондитерських виробів, в ранковий сніданок школярів повинні обов'язково входити хлібобулочні вироби, каші (вівсянка зарекомендувала себе найкраще), свіжі овочі, з фруктів переважно яблука, багаті клітковиною і пектином. Це складні форми вуглеводів, запас яких необхідний дитині. Решту вуглеводів краще розподілити на проміжні прийоми протягом шкільного дня: фруктові напої, чай, кава, булочки, печиво, цукерки забезпечать постійне надходження свіжих порцій глюкози в кров і стимулюватимуть розумову активність школярів.

     Другий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів - це жири. На їх частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії. 

      У харчовому раціоні школяра має бути присутня в необхідних кількостях клітковини - суміш   речовин, які знаходяться в стеблах, листках і плодах  рослин. Вона необхідна для нормального травлення.

Діти повинні їсти свіжі овочі та фрукти, а також бобові і зернові – основні джерела вітамінів: брокколі (вітамін Вітамін B2), абрикоси (вітамін А), білокачанну капусту і шпинат (вітамін К), квасоля (вітамін В6), смородину, обліпиху, ківі, цитрусові (вітамін С) і т.д.

       Білки - це основний  матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Білки  відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна  замінити ніякими іншими речовинами.

     Школярі 7-11 років  повинні одержувати на добу 70-80 г білка, або 2,5-3 г на 1 кг ваги, а учні 12-17 років - 90-100 г, або 2 -2,5 г на 1 кг ваги .

      Діти і підлітки - юні  спортсмени, що мають підвищені фізичні навантаження (у тому числі й учасники  туристичних походів), потребують збільшення добової норми споживання білка до  116-120 г у віці 10-13 років. і до 132-140 г у віці 14-17 років.

      У дитячому харчуванні враховуються якісні особливості білків. Так, питома вага білків тваринного походження в раціоні дітей шкільного віку становить 65-60%, у дорослих-50%.  Потребам дитячого організму найбільшою мірою відповідає молочний білок, так само як і всі інші компоненти молока. У зв'язку з цим молоко має розглядатися як обов'язковий, не підлягаючий заміні продукт дитячого харчування. Для дітей шкільного віку добова норма молока - 500 мл. Слід мати на увазі, що 100 г молока відповідає 12 г сухого молока або 25 г згущеного, або заповнювати це кількість іншими молочними продуктами: кефірами, йогуртами, сиром.

     Незамінні амінокислоти: лізин, триптофан і гістидин - розглядаються як чинники зростання. Кращими їхніми постачальниками є м'ясо, риба і яйця.

При правильному харчуванні сніданок, обід і вечеря – це не просто прийоми їжі, а правильно сплановані елементи меню у відповідності з вимогами до збалансованого раціону.

Важливу роль у процесі формування системи правильного харчування для підлітків грає режим дня. Організм дитини повинен отримувати їжу в один і той же час щодня.

Старовинна приказка говорить, що щоб бути стрункими і красивими, потрібно снідати, як король, обідати, як герцог, і вечеряти, як жебрак. Такий підхід у складанні щоденного меню є дуже правильним, оскільки основний прийом їжі повинен бути зосереджений в першій половині дня, т.тобто сніданок та обід повинні бути більш поживними і калорійними, ніж післяобідній перекус і вечерю. 

Приклад меню правильного харчування: сніданок, обід, вечеря

Сніданок

Сирна запіканка / каша з легким гарніром / омлет з овочами / мюслі з ягодами, горіхами або фруктами.

Обід

Овочеве рагу / суп або бульйон / риба або м'ясо на пару з рисом / фаршировані кабачки або перець / рибний пиріг / котлети з м'яса птиці або риби, приготовані на пару.

Вечеря

Легкий овочевий салат / знежирений сир / риба на пару / куряча грудка на пару

Важливий нюанс: продукти, які містять в собі цукор (а це фрукти і ягоди), краще вживати в першій половині дня. Також сніданок і обід має бути зосереджено 70-80% вуглеводів, які людина вживає за добу. Вечеря повинна бути легким і відбуватися не пізніше ніж за 3-4 години до сну.

Протягом дня необхідно влаштовувати невеликі перекуси, це можуть бути фрукти, горіхи, йогурти і т.д. Такі перекуси допомагають вгамувати почуття голоду і зменшити кількість їжі, яку людина з'їдає під час основних її прийомів – сніданку, обіду і вечері.

Здорове і правильне харчування дітей підліткового віку повинно виключати:

1.Шкідливі продукти (їжу, яка містить консерванти, барвники і т.д.),

2.Фастфуд,

3.Солодку газовану воду (у великих кількостях),

4.Алкоголь,

5.Велика кількість кофеїну. 

Групи продуктів, які повинні стати основою правильного харчування для підлітків:

1.Злакові,

2.М'ясо,

3.Риба і морепродукти,

4.Овочі,

5.Фрукти,

6.Горіхи,

7.Ягоди,

8.Молочні продукти,

9.Бобові.

 

Гаряче харчування

      Гаряче харчування в системі харчування  людини має вкрай важливе значення. Багаторічний досвід спостережень лікарів і педагогів показав, що учні, які не споживають під час навчального дня гарячу їжу, швидше стомлюються, частіше скаржаться на головні болі, втому, на болі в шлунку, поганий присмак у роті, поганий настрій і знижену працездатність. До того ж, згідно зі статистикою, хвороби шлунка серед дітей шкільного віку займають друге місце після захворювань опорно-рухового апарату.

      Словом, все більше фактів говорить на користь обов'язкового гарячого харчування для всіх школярів під час їх перебування в школі. Ще не так давно статистика показувала, що школярі, особливо старшокласники воліють не якісну їжу, а чіпси, бутерброди, кока-колу, всілякі рекламовані сухарики. На щастя тенденція почала змінюватися і все більше старшокласників схиляються до того, що при великому навантаженні в школі необхідне гаряче харчування. Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності.

Сучасний школяр, на думку дієтологів, повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва.

     Харчування школяра має бути збалансованим. У меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи. Ці компоненти самостійно не  синтезуються в організмі, але необхідні для повноцінного розвитку дитячого організму. Співвідношення між білками, жирами і вуглеводами має бути 1:1:4, або 30%, 20% та 50% від загальної кількості з'їденої за день їжі. Це викликано наступними факторами. По-перше, організм підлітка стрімко розвивається і росте, а основа правильного харчування для м'язів – білок, який виступає будівельним матеріалом м'язової тканини. По-друге, надлишок вуглеводів і жирів у раціоні може призвести до виникнення зайвої маси тіла.

Калорійність раціону школяра повинна бути наступною:

   7-10 років - 2400 ккал

   14-17 років - 2600-3000 ккал

якщо дитина займається спортом, вона повинна отримувати на 300-500 ккал більше.


Гаряче харчування – запорука здоров’я

Багаторічний досвід спостережень лікарів і педагогів показав, що учні, які не споживають під час навчального дня гарячу їжу, швидше стомлюються, частіше скаржаться на головні болі, втому, на болі в шлунку, поганий присмак у роті, поганий настрій і знижену працездатність. До того ж, згідно зі статистикою, хвороби шлунка серед дітей шкільного віку займають друге місце після захворювань опорно-рухового апарату.
            Словом, все більше фактів говорить на користь обов'язкового гарячого харчування для всіх школярів під час їх перебування в школі. Ще не так давно статистика показувала, що школярі, особливо старшокласники воліють не якісну їжу, а чіпси, бутерброди, кока-колу, всілякі рекламовані сухарики. На щастя тенденція почала змінюватися і все більше старшокласників схиляються до того, що при великому навантаженні в школі необхідне гаряче харчування. Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності. Маленька людина, що залучається до знань, не тільки виконує важку працю, але одночасно і росте, розвивається, і для всього цього вона повинна отримувати повноцінне харчування.

Сучасний школяр повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Для зростаючого організму обов'язкові молоко, сир, сир, кисломолочні продукти - джерела кальцію і білка. Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибуля, морква, бобові, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше двох літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.

Харчування школяра має бути збалансованим. У меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи. Ці компоненти самостійно не синтезуються в організмі, але необхідні для повноцінного розвитку дитячого організму. Співвідношення між білками, жирами і вуглеводами має бути 1:1:4.
Калорійність раціону школяра повинна бути наступною:

7-10 років - 2400 ккал

14-17 років - 2600-3000 ккал, якщо дитина займається спортом, вона повинна отримувати на 300-500 ккал більше.

Гаряче харчування дітей під час перебування в школі є однією з важливих умов підтримання їх здоров'я і здібності до ефективного навчання. Хороша організація шкільного харчування веде до поліпшення показників рівня здоров'я населення, і в першу чергу дітей, враховуючи, що в школі вони проводять більшу частину свого часу. Тому харчування є одним з важливих факторів, що визначають здоров'я підростаючого покоління. Повноцінне і збалансоване харчування сприяє профілактиці захворювань, підвищенню працездатності і успішності, фізичному і розумовому розвитку дітей та підлітків, створює умови для їх адаптації до сучасного життя.

         Недостатнє надходження поживних речовин у дитячому віці негативно позначається на показниках фізичного розвитку, захворюваності, успішності, сприяє прояву обмінних порушень і хронічної патології. Школа являє собою життєво важливе середовище, використовуючи яку можна впливати на процес правильного харчування і формувати у школярів вірні навички та стереотипи в даному питанні. Саме шкільний вік є тим періодом, коли відбувається основний розвиток дитини і формується образ життя, включаючи тип харчування. Організоване шкільне харчування регламентується санітарними правилами і нормами, і тому в значній мірі задовольняє принципам раціонального харчування.


Вплив харчування на розумову діяльність учнів


Діяльність мозку дуже сильно залежить від того харчування, яке ми йому постачаємо. При неправильному харчуванні та способі життя діяльність мозку може значно погіршитися. Як вважають вчені, мозок наших древніх предків збільшився саме завдяки поліпшенню харчування. Тепер вже точно доведено, наскільки наш інтелект залежить від їжі, яку ми вживаємо: дитина, недоотримано поживних речовин в період грудного вигодовування, буде менш розвинений, ніж його добре харчувався однолітка. Багато хто вважає, що такі продукти, як шоколад, банани, та й взагалі цукор в чистому вигляді є найкращим продуктом для швидкої стимуляції мозку. Так, це дійсно так. Для правильної та повноцінної роботи нашому мозку потрібно глюкоза, причому у великих кількостях, але не все солодке так корисно. Цукровмісні продукти, звичайно, дуже швидко, за кілька хвилин, "прояснюють" мозок внаслідок того, що цукор дуже швидко поширюється по крові. Однак не менш швидко інсулін поглинає цей цукор, і за активної розумової діяльністю йде різкий спад, заспокоєння. Добрі  новини полягають в тому, що глюкоза міститься в деяких вуглеводах, вживання яких не викликає такого різкого спаду. З'ївши на сніданок потрібний продукт, можна не сумніватися, що його дія триватиме не пару хвилин, а значно довше. Такими продуктами є крохмалисті вуглеводи: хліб, рис та інші зернові продукти, горіхи, боби, а також картоплю. Регулярно харчуючись цими продуктами на сніданок, школярі та студенти отримують відмінну основу для занять, підкріплюючи свій мозок на весь навчальний день. Отже, можна сказати, що кращою їжею для перекусу під час напруженої розумової діяльності буде вважатися не традиційна шоколадка або солодкий газований напій, а булочка з горіхами. Жири: заважають роботі мозку Як виявилося, в надмірній кількості жири не тільки псують фігуру, але і значно погіршують мозкову діяльність. Вчені проводили досліди над тваринами, одна частина яких отримувала гарне харчування, а інша - надмірна кількість жиру. У результаті такого експерименту перша група тварин була відмінно пристосована до життя і вміла вирішувати всі встають перед тваринами завдання, а також була чудово розвинена фізично. Тварини ж з надмірною вагою, годовані жирною їжею, вирішувати завдання не змогли. Все це в тій же мірі відноситься і до людини. Справа в тому, що жири перешкоджають доброму засвоєнню настільки необхідних мозку цукрів, а тому переважання жиру в організмі зведе нанівець поглинання цукру. Ось чому для розвитку розумових здібностей в першу чергу слід схуднути, а також змінити свою дієту, виключивши з неї зайво жирні продукти.  Для розумової діяльності білки важливі не менше, ніж вуглеводи. Саме завдяки білку виробляються гормони адреналін і допамін, які, збуджуючи мозок, прискорюють всі реакції, в тому числі і розумові процеси. Більше енергії - велика продуктивність роботи. Додавайте в свій раціон білок, неважливо, рослинного або тваринного походження. При цьому стежите, щоб тваринний білок не був жирний: риба, морські продукти, маложирное м'ясо.

     З рослинних білків вибір продуктів особливо багатий: квасоля, горох, сочевиця, соя, баклажани, горіхи, гриби. Практично немає такого вітаміну, який би не впливав на пам'ять, швидкість реакції і багато інших характеристик. Наприклад, залізо, цинк, а також вітаміни групи В значною мірою покращують пам'ять, а недолік їх в раціоні суттєво її погіршує. Для отримання цих мікроелементів і вітамінів слід поглинати стручкові, хліб, морепродукти, зелені овочі, квасоля, сухофрукти, молоко, вироби з борошна, крупи. Кальцій і магній відповідають за діяльність нервової системи, а, оскільки мозок складається з нервових клітин, то передача імпульсів між ними має найважливіша значення для мозкової діяльності в цілому. Ці мікроелементи містяться в молочних продуктах, бананах, арахісі, апельсинах, пророщеної пшениці і куразі. Не слід кидатися на штучні вітаміни, що продаються в аптеці. Найкращими є ті, які містяться в натуральних продуктах, тим більше що всі перераховані вище продукти не є дефіцитом.

      Не нехтуйте і водою! Американські дослідження показали помітне поліпшення в навчанні школярів при частому вживанні чистої питної води протягом навчального дня. Але не плутайте воду з кавою: кофеїн зневоднює організм, а у великих концентраціях і зовсім дає ефект, прямо протилежний тому, який йому зазвичай приписують. Таким чином, ось основні правила харчування "для розуму":

1. Не переїдайте

2.Замінюйте цукор вуглеводами
3. Їжте білки

4. Пийте більше води

Основні складові їжі, їх значення для організму

           У їжі містяться всі необхідні людині елементи: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни. Всі вони однаково важливі. Проте в природі немає універсального продукту, в якому містилися б абсолютно всі поживні речовини. Тому тільки різноманітна їжа може підтримати здоров'я людини, і навпаки, одноманітна - привести до функціональних розладів. - задоволення потреб організму у визначеній кількості і співвідношенні харчових речовин. Прийом їжі в одні і ті ж години сприяє більш інтенсивному відділенню шлункового соку; при цьому їжа, потрапляючи в шлунок, відразу ж знаходить в ньому певну кількість травного соку. Навпаки, нерегулярний прийом їжі, тобто безладна їжа в різні години, шкодить здоров'ю і може привести до захворювань шлунка і кишечника. - розподіл прийомів їжі (час прийому їжі і її кількість) протягом дня.